Nemažėjanti įtampa Baltijos regione privertė atvykti JAV viceprezidentą Joe Biden į Rygą ir nuraminti regiono šalis, kad JAV vadovaujama NATO pasirengusi jas ginti. Taip pat šis vizitas ir kalba, kurioje buvo gana konkretūs pažadai papildomai dislokuoti JAV kariuomenės pajėgumų ir kitų, skirtų NATO rytinių sienų apsaugai stiprinti, priemonių bei Baltijos šalių gynybos reikaluose aktyvus dalyvavimas yra žinutė Rusijai, kad šis regionas yra NATO ir ES neatskiriama dalis ir Rusija neturi jokių teisių ir galimybių kaip nors pakeisti regiono statusą. Baltijos šalims tokie JAV vadovų užtikrinimai daro gerą įspūdį. Reikia pripažinti, kad Jungtinės Valstijos ryžtingai veikia vienydami NATO ir Vakarų šalis siekdamos išsaugoti dabartinę pasaulio tvarką. Galbūt,net pasinaudojant Rusijos išpūsta grėsme siekiama suvienyti NATO narius, kurie labai blaškosi ir nesutaria, kokiu ryžtingumo laipsniu reikėtų reaguoti į Maskvos agresyvų spaudimą.
Po nepavykusio perversmo Turkijoje NATO susiskaldymas dar labiau padidėjo. Verta atkreipti dėmesį, kad JAV valstybės sekretorius J.Kerry iš pat pradžių ne tik nepasmerkė perversmo, bet ir atsargiai bei neutraliai vylėsi stabilumo, taikos bei tęstinumo Turkijoje. Galima nesunkiai nuspėti, jog šį faktą prezidentas R.T.Erdogan visada prisimins. Taigi, nors tokie Viceprezidento vizitai į Rygą rodo ryžtą ir NATO garantijas, tačiau jokiu būdu nesiunčia signalo, kad šnekama vienu balsu, kad gretos suglaustos.
Dabar Europos kariškiai, ko gero, džiaugiasi, jog atsirado tikras priešas - Rusija, ir jie gali gauti daugiau lėšų, naujų ginklų ir kitų svarbių jiems dalykų, be to, išaugo jų svarba visuomenėje. Bet priklausomybė nuo JAV išlieka ir tai kelia Vakarų Europos nepasitenkinimą dėl slopinimo didesnės Europos perspektyvos. Šiuo metu ES išgyvena vienu metu daug krizių (pabėgėlių, Brexit, skolų ir kt.) ir jai mažiausiai reikia karinės įtampos su Rusija. O JAV yra pajėgi ir turinti pakankamai ambicijų išlaikyti savo statusą pasaulyje, todėl jai varžytis su silpnesne Rusija yra naudingiau negu su Kinija, bet gerokai grėsmingiau. Kinija - netolimos ateities pasaulio supervalstybė. Dabar ji pernelyg stipriai nedalyvauja pasaulio reikaluose. Rusija, jeigu neišeis iš dabartinės padėties, laukia sunkūs laikai ir miglotos perspektyvos. Dėl to Kremlius gali ryžtis labai agresyviems išpuoliams.
Manau, jei įtampa Baltijos regione augs, o ES ir NATO šalys nesutars, šių šalių vadovai turėtų prašyti vienų JAV suteikti saugumo garantijas. Vienašališkos JAV saugumo garantijos leistų Baltijos šalims tikrai lengviau atsikvėpti.

Patiko (0)

Rodyk draugams