Dėl V.Andriukaičio padarytos klaidos

Didžiausia Ukrainos remėja pasaulyje išrinkta prezidentė Dalia Grybauskaitė kritikuoja Lietuvos deleguotą eurokomisarą V.Andriukaitį, jog jis ir jo direktoratas suteikia sąlygas dvišalėms deryboms ir taip suardo Europos Sąjungos šalių vienybę santykiuose su Rusija. Vytenis Andriukaitis viską neigia. Komisaro aiškinimus vertinti niekaip kitaip, kaip išsisukinėjimus, nėra pagrindo, nes jie nėra paremti dokumentais ir faktais. Reikia pažymėti, kad Danijai, Olandijai, Prancūzijai ir Italijai jau leista atnaujinti jautienos subproduktų tiekimą į Rusiją. Dėl kitų produktų intensyviai vyksta derybos ir pasirašomi susitarimai. Nesuprantu eurokomisaro teiginių, jog prezidentė ir jos komanda skleidžia gandus. Kam akivaizdžius faktus neigti ir nepasakyti tikrosios situacijos? Tai apgailėtina klaida. Tačiau nemanau, kad dėl šios apgailėtinos klaidos reikia skubėti kreiptis į Europos Komisijos vadovą dėl Lietuvos valdžios deleguoto eurokomisaro atšaukimo. Visgi reikia atsižvelgti, kad komisaras visai neseniai pradėjo dirbti ir, turbūt, ne viską žino. Be to, Briuselyje tiek atskirų šalių, tiek korporacijų lobizmas yra galingas ir reikalaujantis įgūdžių jam atsispirti. Tikėkimės, šis skandalas komisarui bus pamoka ir perspėjimas, kad tokių klaidų daryti negalima.

Rodyk draugams

Vakarų šalių ir Rusijos konfrontacijos rezultatai lems būsimą Pasaulio tvarką

Po autobuso su taikiais gyventojais šalia Volnovachos sunaikinimo, įtampa Donbase pasiekė aukščiausią lygį ir nebe daug trūksta, jog atsinaujintų didelio masto karo veiksmai. Ukrainos prezidentas P.Porošenko skelbia naują mobilizacijos bangą ir nusiteikęs duoti atkirtį galimai agresijai. Tragediją prie Volnovachos , kuri nusinešė daugiau kaip dešimt gyvybių, Ukrainos prezidentas prilygino masiniam žmonių sušaudymui Paryžiuje ir paprašė pasaulio susitelkti kovai su terorizmu.
Suprantu ukrainiečių jausmus ir situaciją, kada jie negali taikiai gyventi ir dirbti bei saugiai jaustis savo šalyje. Visgi kerštas šiuo atveju nebus teisingas atsakas teroristams, nes problemos sprendimas kariniu būdu atneš dar daugiau skausmo, nuostolių ir galų gale dar vieną pralaimėjimą. Metas susigrąžinti Donbasą- netinkamas. Nors Rusiją dėl Vakarų sankcijų ir naftos kainų kritimo užgriuvo ekonominės ir finansinės bėdos, tačiau ji išlieka dar pakankamai stipri ekonomiškai ir dar pajėgesnė kariauti. Dar daugiau - Rusijai tai būtų netgi į naudą, nes jos valdžia taipogi suinteresuota dar labiau telkti ir mobilizuoti tautą. Iš šalies atrodo, kad Rusijos valdžia turėdama atsargų ir nepanaudotų išteklių bei matydama Vakarų šalių silpnumą nori tęsti konfrontaciją su Vakarais iki pergalingos pabaigos. Juk ne Rusijos , o ES lyderiai labiau ieško bendrų interesų ir preteksto susitarti ir kaip nors rasti kompromisą, tiesa, sau gerokai naudingesnį, kuris neatitinka dabartinio geopolitinio jėgų santykio. Didžiosios Vakarų šalys įsivaizduoja pasaulinėje arenoje save gerokai stipresniais ir valdančiais padėtį, nors JAV jau pripažįsta, kad pasaulyje chaoso daugėja ir ji nepajėgi jo suvaldyti. Pavyzdžiui, intervencijos į Iraką, Siriją, Libiją ne sumažino terorizmo grėsmę, bet atvirkščiai- padidino. Šalys paskendo chaose ir pilietiniuose karuose. Tik nafta išgaunama dar didesniais kiekiais, negu bet kada anksčiau. Peršasi išvada, jog transnacionalinių korporacijų interesų dominavimas ir beatodairiškas JAV valstybinės jėgos naudojimas jų interesų gynybai, pasaulį daro dar nestabilesnį ir chaotiškesnį.
Kita problema, kad Vakarų galybės(šaltojo karo nugalėtojos) dominuojančios pasaulinėje arenoje pačios negerbia dabartinės pasaulio tvarkos. Rodos visos valstybės vienodai turi laikytis šios pasaulinės tvarkos, tačiau realybėje padėtis - visiškai priešinga. Pavyzdžiui, JAV interpretuoja ir aiškina sutartas pasaulines taisykles taip, kaip jai tuo metu atrodo naudingiausia. Galima sakyti, Pasaulio policininkas neturi nuoseklių, aiškių ir tvirtų taisyklių, kurių jis gali laikytis pats ir visiems vienodai aiškinti. Pavyzdžiui, ne taip seniai JAV be JT Saugumo tarybos sprendimo ir nesiderinusi su Sirijos valdžia smogė karinį smūgį taikiniams Sirijos teritorijoje. Žinoma, smogta pavojingiems Izraeliui, transnacionalinėms korporacijoms ir iš dalies Vakarų šalių interesams IS džihadistams, tačiau vis tik tarptautinės teisės nesilaikymas- dar blogesnis dalykas. Tenka konstatuoti, kad buvo parodyta didelė nepagarba Sirijos valstybės vientisumui, suverenitetui, JT Saugumo Tarybai ir sutartai tarptautinei tvarkai.
Kartu tenka pastebėti, kad Ukrainoje JAV jau reikalauja Rusijos gerbti Ukrainos teritorinį vientisumą ir suverenitetą. Atvejai gana panašūs (kova su terorizmu ir separatizmu), bet Vakarų šalių reakcija visiškai kitokia! Todėl nieko nuostabaus, kad Vakarų šalių dominavimas daug kur pasaulyje sutinkamas priešiškai. Pasaulyje susikaupė daug nuoskaudų ir tylaus ar teroristinio priešiškumo. Todėl Rusijos konfrontacija su Vakarų šalimis daug kam pasaulyje patinka. Tik Vakarų galia neleidžia silpnesnioms šalims akivaizdžiai paremti Rusijos. Nepaisant to, stipresnė Kinija pažadėjo padėti Rusijai, jeigu ji nesuvaldys rublio kritimo.
Kita vertus, reikia pažymėti, jog Vakarų šalys nesugebėjo visiškai izoliuoti Rusijos tarptautinėje arenoje. Tai reiškia, kad Vakarai neturi tiek galios ir resursų, jog galėtų Kiniją, Braziliją, Argentiną ir kitas šalis priversti nutraukti draugiškus santykius su Rusija ir užmiršti(išsižadėti draugystės) Prezidentą V.Putiną. Be to, Rusijos sėkmė konfrontuojant su Vakarų šalimis gali įkvėpti nusimesti baimę ir atsargumą daugelį pasaulyje, kupiname nuoskaudų ir priespaudos. Ar Vakarų šalys bus pakankamai vieningos ir pajėgios atsispirti prieš likusį pasaulį?
Manau, norint išlaikyti esamą Pasaulio tvarką JAV ir kitos Vakarų šalys privalo pradėti sau ir visiems kitiems vienodai aiškinti ir laikytis tarptautinės teisės. Vakarų valstybių valdžia turi jausti didesnę atsakomybę už viso pasaulio harmoniją ir suprasti, kad vienos ar kelių transnacionalinių korporacijų interesai nėra visos valstybės ar net visų Vakarų šalių interesai, o jų pažeidimai, daugelio atveju, nėra toks pavojus ekonomikai, žmonėms ir visam pasauliui, kad juos ginti reikėtų pažeidžiant esamą Pasaulio tvarką. Taip pat reikia labiau reglamentuoti lobizmą ir griežtinti jo kontrolę.

Rodyk draugams

Dėl valdžios įvesto euro ir SGD terminalo naudos

Jau galima sakyti, kad ne vienerius metus žadėti du solidūs valdžios darbai visgi atlikti, tai - SGD terminalas ir euro įvedimas. Nors abiejų projektų būsima nauda Lietuvos valstybei ir jos gyventojams yra ne iki gali aiški, tačiau šių projektų įgyvendinimas parodė, jog valdžia susitelkusi pajėgia atlikti stambius darbus.
Nustebino gana sklandi euro įvedimo eiga. Be didelių sutrikimų vyksta valiutos keitimas, matosi, kad Lietuvos bankas neblogai pasiruošė. Jei būtų buvęs mažesnis biudžetas ir taupesnis valstybės išlaidų, skirtų euro įvedimui, naudojimas šį Lietuvos banko darbą galima būtų vertinti labai teigiamai. Žvelgiant plačiau- norisi tikėtis, kad su valstybės pinigais ir atsargomis tvarkomasi gerai bei nebuvo ir nėra pažeidžiami valstybės interesai, o padėtis euro zonoje stabilizuosis ir neužsitęs euro zonos silpnumas. Kartu norisi palinkėti, kad silpnesnis Lietuvos ekonomikos efektyvumas, darbo našumas, stiprios pramonės nebuvimas ir valstybės institucijų griozdiškumas netaptų kliūtimi pasinaudojant euro privalumais.
Nemažiau nuogąstavimų kelia SGD terminalas, nes jo milžiniška kaina ir nesuderinamumas su visa Lietuvos energetine sistema ir prioritetais (pavyzdžiui, su biokuro prioritetu) daro šį projektą našta šalies gyventojams. Padėtį gelbsti šiuo metu pasaulyje pingančios energetinių išteklių kainos bei Gazprom nuolaida, dėl ko galima paslėpti šio suskystintų dujų terminalo naštą gyventojams ir išvengti didelio vartotojų nepasitenkinimo dėl didesnių kainų. Kita vertus, reikia pripažinti, jog pati SGD terminalo idėja - nuostabi. Tačiau korupcija, išdavikų veikla ir prastas valdymas kompromituoja šią įgyvendinamą idėją ir daro itin nuostolingą Lietuvos valstybei ir jos žmonėms. Belieka tikėtis, kad pavyks išspręsti minėtas problemas ir ateityje mes galėsime džiaugtis pastatyto terminalo nauda.

Rodyk draugams