Sekmadienį vyko rinkimai į Europos parlamentą. Tenka pastebėti, kad rinkimai pasižymėjo rekordiškai mažu rinkėjų aktyvumu. Per visą Lietuvą rinkimuose dalyvavo vos 20,91 proc. balso teisę turinčių rinkėjų. Rinkimai praėjo labai ramiai ir neįprastai sklandžiai, išskyrus aktyvesnes pastangas Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose rinkėjų aktyvumui didinti dariusius Lietuvos lenkų rinkimų akcijos narius. Nors rinkėjų aktyvumas šiuose rajonuose buvo gerokai didesnis negu šalies vidurkis, tačiau protesto balsų procentinis skaičius buvo artimas šalies vidurkiui. Šie rinkimai pasižymėjo labai dideliu rinkėjų pasyvumu. Manau, tai nėra atsitiktinumas, nes žmonių apatiją buvo galima jausti rinkimų agitacijos metu. Dėl to kaltinti žiniasklaidą ar per mažus valstybės pinigus rinkimų agitacijai nereikėtų, nes ne pinigai ir ne valstybės institucijų, žiniasklaidos dėmesys šiuose rinkimuose buvo svarbiausias dalykas. Valdžios ir politinių partijų politika yra kalčiausia dėl tokio rinkėjų pasyvumo, nes ji varo krašto gyventojus į depresiją. Rinkėjų politinė depresija yra pagrindinė priežastis tokio mažo rinkėjų aktyvumo. Pritariu Z.Vaigauskui, atkreipusiam dėmesį į rinkėjų paduotus negaliojančius biuletenius,, kad rinkėjų protestas šiuose rinkimuose buvo nedidelis - 2,60 proc. Mažas rinkėjų aktyvumas ir menkas rinkėjų protestas rodo, kad valdžios politika ir politinė sistema yra pakenčiama. Šalies politinės partijos išvengė aktyvaus rinkėjų protesto ir pasipriešinimo, todėl dabar jau gali atsikvėpti ir nusiraminti, nes artimiausi rinkimai planuojami tik 2011 m., jeigu šalyje nenutiks netikėtų dalykų.
EP rinkimuose daugiausia mandatų laimėjo valdantieji TS-LKD, kas leido A.Kubiliui pareikšti, jog dabartinė Vyriausybė eina teisingu keliu, nes buvo išreikštas pasitikėjimas, o Lietuva atsiduria tarp tokių Europos valstybių kaip Vokietija, kur valdančios partijos taip pat pasirodė sėkmingai. Socialdemokratų atstovai, likę antri, buvo santūresni, tačiau savo didelio džiaugsmo neslėpė ir pareiškė, kad rinkėjai pasitiki opozicinėmis partijomis. R.Paksas rinkimų rezultatus įvertino patenkinamai. Objektyviau rinkimus įvertino tik kiek toliau nuo valdžios esančios partijos. KKSS pirmininkas G.Vagnorius , kuris teigia, kad rinkimų rezultatus nulėmė partinis balsavimas, o protestą prieš netinkamą politiką dauguma Lietuvos rinkėjų išreiškė neidami į rinkimus. Tenka sutikti, kad dar nėra tiek daug ir taip stipriai nusivylusių valdančiuoju sluoksniu žmonių, jog protestą išreikštu balsavimu. Žvelgiant į rinkimų apylinkes nesunku pastebėti, jog nemažoje dalyje jų nebuvo nei vieno sugadinto biuletenio. Tradiciškai mažai protesto balsų buvo Vilniaus mieste - 1,9 proc. Taip pat reikia atkreipti dėmesį, kad vietomis buvo stiprus protesto balsas. Druskininkų Lipliūnų apylinkėje - 9,62 proc., Kalvarijos Brazavo ir Jurgežerių apylinkėse - 10,34 ir 10,23 procentai, Tauragės Vizbarų apylinkėje - 13,16 proc., o Klaipėdos Jūreivių apylinkėje net 17,24 proc. Tradiciškai Šiauliuose rinkėjų protestas viršijo šalies vidurkį.
Rinkimus vertinčiau kaip partijų struktūrų ir paprastų žmoniškųjų išteklių varžybas. Laimėjo tos partijos, kurios turi stipresnes, gausesnes struktūras miestuose ir rajonuose, sugeba sutelkti narius ir gauti jų paramą. Nei oligarchai, išskyrus partines oligarchines grupes, nei paprasti rinkėjai šiais rinkimais beveik nesidomėjo. Piniguočius tenkino visi stambiųjų partijų viršūnių planuojami scenarijai, o paprasti žmones bandė išreikšti protestą švelnia forma - neidami į rinkimus. Dėl to rinkimuose ir rinkiminės kompanijos metu vyravo apatiškos nuotaikos. Be to, EP rinkimų piliečiai nelaikė svarbiais, kas irgi padidino abejingumą rinkimams.
Lietuva pagal rinkėjų aktyvumą Europoje labai ryškiai atsiliko nuo vidurkio ir atsidūrė avangarde šalių, kurios išsiskyrė rinkėjų pasyvumu. Todėl tokį rinkėjų pasyvumą EP rinkimuose reikia vertinti kaip vidaus politikos išdavą, nuo kurios rinkėjai „suserga” politine depresija. Deja, gyventojų politinė depresija nieko nepakeis. Dar daugiau - valdžia trukdys gijimo procesui, nes ši „liga”, kaip parodė rinkimai ir politikų vertinimai, naudingi dabartinei valdančiai klasei.

Patiko (0)

Rodyk draugams